اختلال های جنسی (تشخیص و درمان), روانشناسی, روانشناسی جنسی, روانشناسی خانواده, روانشناسی زوجین, مطالب

اموزش سکس تراپی ، چطور یک سکس تراپیست و مشاوره جنسی حرفه ای شویم؟

سکس تراپی

سکس تراپی یا درمان جنسی به گروهی از درمانها گفته می شود که برای رفع مشکلات جنسی استفاده می شود. به عنوان مثال مشکلات مربوط به میل جنسی، برانگیختگی و توانایی ارگاسم.

رویکردهای فعلی در رابطه با درمان جنسی به طور معمول توسط یک چارچوب بیوپسی روانی انجام می شوند. یعنی چارچوبی که تشخیص دهد که عوامل بیولوژیکی (به عنوان مثال سطح هورمون)، روانشناختی (به عنوان مثال عزت نفس) و فرهنگی اجتماعی (به عنوان مثال میزان پذیرش اجتماعی زنانی که با مشکلات جنسی مواجه می شوند) همه این ها بر عملکرد جنسی فرد تأثیر می گذارد.

به همین ترتیب، سکس تراپی درمان های مختلفی را شامل می شود که به عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و فرهنگی اجتماعی که ممکن است زمینه ساز نارضایتی جنسی باشد، پرداخته است.

نظریات در مورد دلیل ایجاد اختلالات جنسی در سکس تراپی

در مقایسه با نظریه یونگ در مورد آنیم/انیموس، برای درک جنسی از دیدگاه روانشناختی باید تجربه جنسی را در مولفه های آن که شامل میل، هیجان و لذت است بررسی کرد.

این سه مؤلفه در بسیاری از تجربه های اوج گرفتن با هم مخلوط می شوند که یکی از آن ها می تواند ارگاسم باشد. در جایی که تنش رها می شود یا طرفین به وجد می آیند و یک جلسه درونی بین قطب نر و ماده وجود دارد.

سه بعد فوق الذکر جنسی به خوبی در مدل بدن، ذهن و روان با شهوت ناشی از میل و خواست، هیجان و لذت از بعد جنسیت و بدن متناسب خواهد بود. هرگاه میل، هیجان یا لذت به خطر بیفتد مشکلات جنسی ایجاد می شود که بیشتر اوقات منجر به آنورگاسمی در زن و ناتوانی جنسی در مردان می شود.

سایر مشکلات مهم مربوط به عوامل روانشناختی، انزال زودرس در مردان، واژینیسم و درد دستگاه تناسلی در حین سکس، یعنی ولوودینیا اولیه است. گاهی اوقات آنورگاسمی از اضطراب و مشکلات دیگر ناشی می شود که سبب از دست دادن کنترل است.

سلامت جنسی با وضعیت کلی فرد ارتباط نزدیکی دارد، برای مثال هدف از زندگی، قدرت ذهنی شخصی، احساسات و بدن و شخصیت جنسیتی فرد در حفظ سلامت جنسی او نقش بسزایی دارند. رابطه تنگاتنگ بین ابعاد وجودی و تمایلات جنسی توضیح می دهد که چرا مشکلات وجودی غالبا منجر به مشکلات جنسی می شوند و چرا حل مشکلات وجودی اغلب منجر به بهبود سلامت جنسی می شود.

نظریات در مورد دلیل ایجاد اختلالات جنسی

به طور کلی مشکلات جنسی غالبا ناشی از یک انگیزه مشکل ساز برای داشتن رابطه جنسی مانند وابستگی، فحشا برای ارزش های مادی یا غیرمادی مانند پول، غذا، اسکان، مواد مخدر، ایمنی، محافظت و فشار اجتماعی، اغوا، تجاوز، آزار جنسی و همچنین موارد دیگر هستند.

توضیح برخی اختلالات و انحرافات جنسی با علائم

اختلال عملکرد جنسی شایع است. در حقیقت، ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان گزارش می دهند که در طول زندگی خود نوعی از اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند. برخی از این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال در نعوظ

اختلال نعوظ یا ED ناتوانی در ایجاد نعوظ برای برقراری رابطه جنسی است. که برخی اوقات با نام ناتوانی جنسی نیز شناخته می شود. اگرچه این اصطلاح اکنون کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس بررسی ها در علوم سکس تراپی ایجاد اختلال در نعوظ به صورت گاه به گاه غیر معمول نیست. بسیاری از مردان در مواقع استرس این مشکل را تجربه می کنند. اما ED مکرر، می تواند نشانه ای از مشکلات جنسی باشد که به درمان توسط سکس تراپیست نیاز دارند.

چه عواملی باعث نعوظ می شود؟

اختلال نعوظ ممکن است در هر مرحله از فرآیند نعوظ رخ دهد. نعوظ نتیجه افزایش جریان خون به آلت تناسلی شما است. هنگامی که یک مرد در رابطه جنسی برانگیخته می شود سبب افزایش جریان خون در شریانهای آلت تناسلی می شود و دو اتاق درون آلت تناسلی را پر می کند. با پر شدن اتاق ها از خون، آلت تناسلی سفت و سخت می شود.

علل احتمالی زیادی برای ابتلا به بیماری ED وجود دارد و می توانند شرایط عاطفی و جسمی را نیز شامل شوند. برخی از علل شایع آن عبارتند از:

 • بیماری قلب و عروقی
 • فشار خون بالا یا فشار خون پایین
 • چاقی
 • سطح تستوسترون پایین یا عدم تعادل هورمون
 • افزایش سن
 • اضطراب
 • افسردگی
 • برخی داروهای تجویزی مانند داروهایی که برای درمان فشار خون بالا یا افسردگی استفاده می شوند
 • استفاده از مواد مخدر
 • و برخی از بیماری های خاص مانند MS یا پارکینسون

عدم پاسخ به محرک جنسی

اختلالات برانگیختگی جنسی در سکس تراپی شامل عدم پاسخگویی به تحریکات جنسی است که دلایل روانی، عاطفی و یا جسمی مانند تورم، سوزن سوزن شدن یا لرزیدن در ناحیه تناسلی، اعتماد به نفس پایین، اضطراب، استرس و وجود مشکلات در رابطه می تواند در برانگیختگی جنسی ایجاد اختلال کند.

ناتوانی در رسیدن به ارگاسم

اختلال عملکرد ارگاسمیک شرایطی است که فرد در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل می شود. این مشکل حتی در مواردی که برانگیخته جنسی هستند وجود دارد و تحریکات جنسی کافی وجود دارد. هنگامی که این وضعیت در زنان رخ دهد، به عنوان اختلال عملکرد ارگاسمی زنان شناخته می شود.

ناتوانی در رسیدن به ارگاسم

همچنین مردان می توانند اختلال عملکرد ارگاسم را تجربه کنند، اما این بسیار کمتر اتفاق می افتد. بسیاری از خانم ها حتی پس از تحریک جنسی فراوان، در رسیدن به ارگاسم با شریک زندگی مشکل دارند. مطالعات نشان می دهد که اختلال عملکرد ارگاسمی ۱۱ تا ۴۱ درصد از زنان تأثیر می گذارد. اختلال عملکرد ارگاسمی همچنین به آنورگاسمی یا اختلال ارگاسمی زنان معروف است.

چه عواملی باعث اختلال در ارگاسم می شوند؟

تعیین علت اصلی اختلال عملکرد ارگاسمی می تواند دشوار باشد. ممکن است زنان به دلیل عوامل جسمی، عاطفی یا روانی در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند. عوامل مؤثر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش سن
 • شرایط پزشکی، مانند دیابت
 • سابقه جراحی های زنان، مانند یک هیسترکتومی
 • استفاده از برخی از داروهای خاص، به ویژه مهارکننده های سروتونین (SSRI) برای افسردگی
 • اعتقادات فرهنگی یا مذهبی
 • کمرویی
 • گناه در مورد لذت بردن از فعالیت های جنسی
 • سابقه سو استفاده جنسی
 • شرایط بهداشت روان مانند افسردگی یا اضطراب
 • فشار
 • عزت نفس ضعیف

بعضی اوقات نیز، ترکیبی از این عوامل می تواند دستیابی به ارگاسم را دشوار کند.

تاریخچه پیدایش سکس تراپی و مشاوره جنسی

بیش از نیم قرن از زمانی که محققان مشهور سکس ویلیام مستر، دی.تی. و ویرجینیا جانسون تحقیقات پیشگامانه خود را در مورد جنسیت و اختلال عملکرد جنسی آغاز کردند می گذرد. جنیفر ونسیل، دکترای روانشناسی و روانشناس دارای مجوز و روان درمانی مجاز در کلینیک مایو در روچستر، مینه سوتا می گوید:

این کار پایه و اساس درمان جنسی نوین را بنا نهاده است و بعضی از تکنیک هایی که آنها در دهه ۱۹۶۰ توصیف کردند، هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از آن و با ظهور مشکلات جدید، نسل جدیدی از محققان با تکیه بر ابزارهای توصیف شده توسط مسترز و جانسون، روشهای جدیدی را برای مشاهده جنسی و راههای ابتکاری برای درمان مشکلات جنسی، از جمله برانگیختگی، میل، درد و عدم توانایی در ارگاسم را شناسایی کرده اند.

اما در این حوزه نام زیگموند فروید نیز به چشم می خورد. تقریبا همه در مورد زیگموند فروید و نظریه های وی در مورد جنسیت شنیده اند. فروید که غالبا به عنوان “بنیانگذار روانکاوی” شناخته می شود، فکر می کند که شخصیت از عقده های ادیپ فرد و خواسته های جنسی سرکوب شده او ناشی می شود که بر هویت و نفس حاکم است.

معرفی کتاب اموزشی در زمینه سکس تراپی ویژه روانشناسان

– کتاب درمان جنسی (سکس تراپی): آشنایی با نکات، شناخت ها، فنون و رویکردهای مورد نیاز برای درمان جنسی نوشته سعید کاوه
– درمان سیستمیک اختلالات جنسی نوشته کاترین ام. هرتلین، جرالدآر. ویکس
– کتاب درمان مشکلات جنسی – جلد اول(اصول و تکنیک ها): ویژه پزشکان و روان شناسان نوشته ساندراریزا لیبلوم، مترجم: محمدباقر کجباف
– مرجع کامل روانپزشکی کاپلان – سادوک تمایلات جنسی هنجار و اختلالات جنسی نوشته بنجامین جیمز سادوک، ویرجینیاای. سادوک
– کتاب پیشگیری و درمان انحرافات ویژه پسران نوشته علی هوشیار
– کتاب درمان اختلالات جنسی نوشته پیتر تریگول، مترجمان: محبوبه قاسم زاده رهباردار، حمیدرضا صالحیان
– کتاب چشم اندازی روانشناسانه به مشکلات جنسی: رویکردی جدید در نظریه و عمل نوشته جین ام. آشر، کریستین دی. بیکر

معرفی مجموعه اموزشی سکس تراپی (ویژه روانشناسان): جهت مشاهده مجموعه اموزشی کاربردی سکس تراپی از برترین درمانگران جهان اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *