زبان بدن  یکی از نظریات علمی و تقریبا ثابت‌شده‌ای است که امروزه پرداختن به آن طرفداران زیادی دارد. امروزه حتی افرادی که تحصیلات مرتبطی با این موضوع ندارند یا اقتضای شغلی آنها کسب اطلاعاتی در این مورد نبوده است، می‌توانند چند دقیقه‌ای راجع به زبان بدن برایتان صحبت کنند.

زبان بدن یکی از نظریات علمی و تقریبا ثابت‌شده ای است که اخیرا طرفداران زیادی پیدا کرده است. شاید نتیجه برخی از پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه برایتان جالب باشد.

ارتباط کلامی یا زبان بدن؟ کدام مهم‌تر است؟

ارتباط کلامی یا زبان بدن

بر اساس این پژوهش‌ها، وقتی با فردی ارتباط برقرار می‌کنید، ارتباط کلامی کمترین تأثیر را در رساندن پیام شما دارد. در واقع این ارتباطات غیر کلامی یا همان زبان بدن شما است که بیشترین نقش را در انتقال پیام مورد نظرتان ایفا می‌کند. حرکت‌ها و حالت‌های گوناگونی که توسط سر، چشم‌ها، ابرو‌ها، دست‌ها و پاها اجرا می‌شوند در کنار تغییراتی که در میزان صدای شما به وجود می‌آید، نسبت به کلماتی که بر زبان می‌آورید، معانی بیشتری را انتقال می‌دهند.

اما اهمیت زبان بدن بیشتر از اینها است. بر اساس مطالعات انجام‌شده، افراد در کنترل ارادی زبان بدنشان سهم اندکی دارند. قسمت ناهشیار مغز آنها، مجری این حرکات و حالات است.

در واقع زبان بدن، زبان غریزی و طبیعی انسان‌ها است. انسان‌ها به صورت غیر ارادی، پیام‌هایی را با زبان بدنشان انتقال می‌دهند که بیانگر احساسات و افکار واقعی آنها است. به عبارت دیگر واقعیت‌های درونی افراد هنگام برقراری ارتباط، در قالب ارتباطات غیر کلامی نمایان می‌شوند.

با توجه به این ویژگی، دو نکته در مورد زبان بدن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. یکی اینکه هر چند ممکن است در فرهنگ‌های مختلف، نشانه‌های متفاوتی داشته باشد ولی اصول پایه‌ای یکسانی دارد یعنی زبانی جهانی است. دیگر آنکه عدم دخالت انسان [البته در بیشتر موارد] باعث می‌شود تا آنچه که هست فهمیده شود نه آنچه که فهمیدنش قصد شده است.

افراد با هر سطحی از دانش و با هر جایگاه علمی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی و… در پی آن هستند تا تفکرات و احساسات خودشان را به عنوان واقعیات پیرامونی به شما انتقال دهند. ابزار آنها برای این انتقال، کلمات هستند. زبان بدن موهبتی است که به شما کمک می‌کند تا حقیقت پنهان‌شده پشت کلمات را بیابید، حقیقتی که ممکن است مخالف گفته‌ها باشد.

زبان بدن و علم روانشناسی

اما علم روانشناسی، علمی که تمامی نظریه‌ها و فرضیه‌ها در آن تنها یک هدف را دنبال می‌کنند. آن هدف، شناخت واقعیات درونی افراد است. روانشناسان برای کمک به افراد، به دنبال راهی هستند تا دنیای درونی آنها را از نزدیک ببینند. شاید چارلز داروین به عنوان اولین دانشمندی که در مورد زبان بدن تحقیق کرده است، سهم بسزایی در پایان این جست‌و‌جو داشته باشد.

امروزه در بسیاری از دانشگاه‌ها، یکی از واحدهای درسی در تمامی زیرشاخه‌های علم روانشناسی، همین زبان بدن است. روانشناسان با هر رویکردی که داشته باشند می‌توانند از فنون و تکنیک‌های تشخیص زبان بدن استفاده کنند تا شناخت بهتری نسبت به افکار و احساسات افراد پیدا کنند.

تشخیص هیجانات، ترس‌ها، اضطراب‌ها و استرس‌ها، کمک به راستی‌آزمایی گفته‌ها، پیش‌بینی تصمیمات و … همه و همه از مواردی هستند که شما به عنوان یک درمانگر حرفه‌ای به آنها نیاز دارید تا بتوانید رابطه مطلوبی با بیمارتان برقرار کنید. همانطور که می‌دانید برقراری یک رابطه قوی و در عین حال منعطف، مهمترین چالش در جلسات مشاوره است. رابطه‌ای که برای اجرای یک درمان مؤثر، الزامی است.

تاثیر جوامع بر زبان بدن

نکته حائز اهمیت دیگر این است که افراد در جوامع مختلف بنا به دلایل فرهنگی، در بیان احساسات و افکارشان میزان صراحت متفاوتی دارند.

به عنوان مثال ما ایرانی‌ها، تقریبا از بیان صریح احساسات و افکارمان خودداری می‌کنیم. حال اگر شما با افراد چنین جامعه‌ای جلسه مشاوره دارید، باید مهارت بیشتری در تشخیص زبان بدن افراد داشته باشید.

زبان بدن علیه شما!

زبان بدن علیه شما

زبان بدن در هر انسانی تحت تاثیر بخشی از ناخوداگاه به نام سوپر ایگو یا همان عذاب وجدان است. یعنی زمانی که شما به دروغ در حال غمگین نشان دادن خودتان هستید بدن و چهره شما برای تنها چند ثانیه علایمی از خوشحالی را بروز می‌دهد تا شما را به عنوان یک دورغگو لو بدهد!! عجیب نیست؟ جنگی است بین خود علیه خودتان!

در سایت روانکال، مجموعه‌ای را فراهم کرده‌ایم تا پاسخگوی همه نیازهای شما در این زمینه باشد. به علاوه اینکه سعی ما بر آن بوده است تا مطالب علمی را از معتبرترین منابع استخراج کنیم. در این مجموعه شما می‌توانید با اساتید شناخته شده زبان بدن مانند مارک بودن و سوزان کارنیسیر همراه شوید.

با خرید پکیج آموزش شخصیت شناسی ، دانش فهم رفتار ناخود‌آگاه بدن را کسب می‌کنید. دانشی که می‌تواند باعث تمایز شما از سایرین شود. از این پس می‌توانید ریزترین حرکات را در لحظه تحلیل کنید، شخصیت افراد را بهتر بشناسید، ذهن افراد را بخوانید، روی آنها تأثیر بگذارید و در نهایت حالا که بدن‌ها گویندگان اصلی پیام‌ها هستند، شما عمیق‌تر می‌شنوید.

جهت مشاهده مجموعه آموزشی اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *